<<  Güneş Enerji Kollektör ve Depo  >>
 
       
                         
       
                         
       
                         
   

Bakır ve Alüminyum kollektörler ; Full Plate Bakır veya Alüminyum yüzeyin Bakır borulara lazer kaynak ile birleştirilmesinden oluşmaktadır. Yüzey siyah mat boya ile boyanarak yutuculuğu artırılmaktadır. Eloksal kaplamalı alüminyum geçme çıta ve kasadan yapılan dış muhafaza ile kolektörü dış etkilerden korur, alt örtü Gofrajlı Alüminyum veya Gofrajlı Sac ile yapılabilmektedir. Panellerden ısı kaybının önlenmesi için alt taraf Cam yünü ile izole edilmiştir. Üst örtü olarak Düz cam, Temperli cam veya düşük demir oksitli Prizmatik cam kullanılmaktadır. Cam ile kasa arasındaki sızdırmazlığı sağlamak için güneş ışınlarına ve yüksek sıcaklıklara dayanıklı EPDM conta kullanılmıştır.

Dik depolar ; Dış görünümü tek bir depo olarak görünse de sıcak ve soğuk su deposu olmak üzere iki iç bölümden oluşur. Üst bölümde soğuk su deposu, alt bölümde sıcak su deposu bulunmaktadır.

                         
       
       
       
             
 

Sıcak kullanım suyu Kollektörlerde ısınınan Antifirizli Suyun sıcak su deposu çevresinde bulunan Eşanjörden gecerek depo içerisindeki kullanım suyunu ısıtması, mantığıyla çalışmaktadır. Don olaylarının sıkça görüldüğü, su kesintisinin olmadığı bölgelerde kullanılmalıdır.


Yatık depolar; iki ayrı depodan oluşmaktadır, sıcak ve soğuk su depoları yatık bir şekilde bulunur, depolar birbirinden bağımsızdır ve birbirlerine bağlantı parçaları ile bağlanır. Soğuk su deposu üstte konumlandırılmıştır, sıcak su deposu da altta konumlandırılmıştır.  Yatık depolu sistemler ılıman iklim bölgelerinde ve su kesintisi olan bölgelerde tercih edilmelidir.

 

Vakum Tüplü Sistemler İç içe geçmiş iki cam tüpden oluşmaktadır. Vakum Tüplü sistemlerde elde edilen sıcak kullanım suyu direkt olarak tüplerde ısınan suyun depolanması mantığıyla çalışmaktadır. %100 cam ve depo iç malzememiz 304 Kalite Krom olduğundan insan sağlığına zarar vermez. Dış kılıflar krom veya boyalı galvaniz sac'dır. Kılıf ile iç depo arasına izolasyon yapılarak iç deponun her hava koşullarında minumum düzeyde ısı kaybı yaşaması sağlanmıştır. Hava sıcaklığının -25 °C ‘ın altına düşmediği ve su kesintisinin sık yaşanmadığı bölgelerde kullanılmalıdır.