<<  Güneş Enerji Sistemleri  >>
 
   

Kollektörlü Dik Depolu Güneş Enerjisi

      Kollektörlü Yatık Depolu Basınçlı Güneş Enerjisi
         
         
   
Vakum Tüplü Güneş Enerjisi       Vakum Tüplü Çift Depolu Güneş Enerjisi
 

Dik depolu Kollektörlü sistemler; Dış görünümü tek bir depo olarak görünse de sıcak ve soğuk su deposu olmak üzere iki iç bölümden oluşur. Üst bölümde soğuk su deposu, alt bölümde sıcak su deposu bulunmaktadır. Sıcak kullanım suyu Kollektörlerde ısınınan Antifirizli Suyun sıcak su deposu çevresinde bulunan Eşanjörden gecerek depo içerisindeki kullanım suyunu ısıtması, mantığıyla çalışmaktadır. Don olaylarının sıkça görüldüğü, su kesintisinin olmadığı bölgelerde kullanılmalıdır.


Yatık depolu Kollektörlü sistemler iki ayrı depodan oluşmaktadır, sıcak ve soğuk su depoları yatık bir şekilde bulunur, depolar birbirinden bağımsızdır ve birbirlerine bağlantı parçaları ile bağlanır. Soğuk su deposu üstte konumlandırılmıştır, sıcak su deposu da altta konumlandırılmıştır.  Yatık depolu sistemler ılıman iklim bölgelerinde ve su kesintisi olan bölgelerde tercih edilmelidir.

 

Vakum Tüplü Sistemler İç içe geçmiş iki cam tüpden oluşmaktadır. Vakum Tüplü sistemlerde elde edilen sıcak kullanım suyu direkt olarak tüplerde ısınan suyun depolanması mantığıyla çalışmaktadır. %100 cam ve depo iç malzememiz 304 Kalite Krom olduğundan insan sağlığına zarar vermez. Dış kılıflar krom veya boyalı galvaniz sac'dır. Kılıf ile iç depo arasına izolasyon yapılarak iç deponun her hava koşullarında minumum düzeyde ısı kaybı yaşaması sağlanmıştır. Hava sıcaklığının -25 °C ‘ın altına düşmediği ve su kesintisinin sık yaşanmadığı bölgelerde kullanılmalıdır.

 
 
Kollektörlü Güneş Enerji Sistemleri   Vakum Tüplü  Güneş Enerji Sistemleri